Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Pile, logo
, w dziale Dla kandydata

Infrastruktura i teren pilskiego Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego

Położenie na Pojezierzu Pomorskim to największy atut do utworzenia nowoczesnego ośrodka uniwersyteckiego związanego ze studiami nad hydrosferą.

Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Pile położony jest na obszarze 13 ha dawnego lotniska wojskowego. Główny budynek dydaktyczny został wybudowany na nowo i oddany do użytku w czerwcu 2010 roku. Utworzenie Ośrodka na pograniczu północnej Wielkopolski i Pomorza to jego największy atut, ponieważ stanowi on swoistą bramę do Pojezierzy Pomorskich a ekosystemy wodne są podstawowymi obiektami badań na kierunkach przyrodniczych prowadzonych w ZODzie.

W zespole budynków Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego UAM w Pile odbywa się kształcenie na następujących kierunkach środowiskowych:

• Ochrona środowiska (specjalność: Wykorzystanie i ochrona zasobów hydrosfery)
  • oraz Gospodarka wodna.

Nowoczesne collegium gwarantuje odpowiednią do liczby studentów infrastrukturę dydaktyczną, w której w skład wchodzą:

• aula na 260 osób,
  • aula na 150 osób,
  • sala wykładowe na 70 osób,
  • sala wykładowe na 30 osób,
  • sale seminaryjne na ok. 20 osób,
  • sala seminaryjna na 15 osób,
  • sale komputerowe na ok. 20 osób,
  • specjalistyczne laboratoria (hydroekologiczne, botaniczno-zoologiczne, hydrochemiczne, geologiczne i geomorfologiczne),
  • kompleks pokoi dla wykładowców,
  • sala konferencyjną,
  • biblioteka,
  • barek („UAMek”),
  • oraz magazyny i chłodnia na próby badawcze.

Sale wykładowe i seminaryjne wyposażone są w sprzęt audiowizualny i multimedialny.

Laboratoria – Laboratorium hydroekologiczne i botaniczno-zoologiczne wyposażone są w nowoczesne mikroskopy świetlne klasyczne, odwrócone i stereoskopowe firmy Leica, które pozwalają studentom zdobyć wiedzę o różnorodności świata żywego oraz ich bioindykacyjnym znaczeniu w ocenie środowiska.

Laboratorium chemiczne oprócz podstawowego sprzętu laboratoryjnego, posiada między innymi wysokiej klasy spektrofotometr, mineralizator, destylarkę, oraz sterylizator.

Wszystkie laboratoria są na bieżąco doposażane w nowoczesny sprzęt analityczny.

Pracownie komputerowe – stanowiska są przystosowane do odpowiedniej liczby studentów, posiadają oprogramowania wykorzystywane w toku studiów, a także dostęp do Internetu, również poza zajęciami dydaktycznymi, stanowią gwarancję zastosowania nowoczesnych technik edukacji.

Biblioteka – księgozbiór Biblioteki ZOD dostosowany jest do dziedzin wiedzy będących przedmiotem studiów w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym UAM w Pile. W zbiorach biblioteki znajduje się około 3 tys. woluminów oraz wybrane czasopisma specjalistyczne.

Elektronicznie zabezpieczone zbiory są w całości udostępniane na zasadzie swobodnego dostępu do półek. Biblioteka dysponuje 20 stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu, które umożliwiają wgląd w elektroniczny katalog Biblioteki. W Bibliotece znajdują się 4 pokoje do cichej nauki dla osób ceniących sobie spokój oraz 2 dodatkowe pokoje do pracy zespołowej.

BARek UAMek zaprasza na świeżo parzone herbaty, kawy, gorącą czekoladę oraz koktajle mleczno – owocowe. Całość uzupełnia codziennie inne danie obiadowe. Miłą atmosferę tworzy estetyczne, kolorowe przyozdobione roślinami wnętrze. BARek zapewnia zawsze świeże zdrowe kanapki, tortille, wyroby cukiernicze, szybkie dania jak zapiekanki podawane z surówką, hot dogi, frytki. Wszystko w bardzo konkurencyjnych cenach, najtańsza kawa macchiato w mieście.